Veekogu paisutamine ja hüdroenergia kasutamine vajab veeseaduse (VeeS) § 187 p 7 alusel keskkonnaluba (edaspidi veeluba). Paisutamine tähendab loodusliku veetaseme tõstmist rohkem kui 0,3m.
Veeluba paisutamiseks annab õiguse veekogu paisutada ehk veetaset looduslikust kõrgemal hoida. Veeluba paisutamiseks saab taotleda juhul, kui pais (ehitis) on juba olemas.
Kui veekogu paisutamiseks soovitakse rajada uus pais, siis veeseaduse § 174 lg 2 alusel tuleb esmalt paisu projekteerimistingimused ja ehitusloa eelnõu Keskkonnaametiga kooskõlastada. Projekteerimistingimuste kooskõlastamise eesmärk on anda taotlejale esmane teave kalade läbipääsu tagamise vajaduse kohta. Kui kooskõlastused saadud, saab taotleda veeloa paisu ehitamiseks ja paisutamiseks veeseaduse § 187 p 7 ja p 10 alusel.
VeeS § 188 lg 1 p 3 alusel ei ole paisutamiseks vaja veeluba, kui vooluveekogu looduslikku veetaset tõstetakse kuni üks meeter, välja arvatud juhul, kui paisutamine toimub looduskaitseseaduse § 51 lõike 2 alusel kehtestatud nimistus sisalduvatel lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaigana kaitset vajavatel veekogudel või nende lõikudel. See säte vabastab paisuomaniku paisutamiseks veeloa taotlemisest.
Hüdroenergia kasutamisel on veeluba alati nõutav.
Paisutuse likvideerimine
Paisutuse likvideerimiseks on mitmeid variante, kõik oleneb konkreetsest olukorrast looduses ja omaniku soovidest. Paisutuse likvideerimist käsitleb VeeS § 175. Paisutuse likvideerimiseks on vajalik taotleda Keskkonnaametist veekeskkonnariskiga tegevuse registreering. Koos registreeringu taotlusega on vajalik esitada ka kohaliku omavalitsuse seisukoht.
Üks näide paisutuse likvideerimisest on leitav siit (1.61 MB, PDF).
Jändja pais ja kalapääs. Foto: Elina Leiner
Abimaterjalid
- Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 6_1 lõike 1 kohane teave (369.22 KB, PDF), mis tuleb esitada vee erikasutuse keskkonnaloa taotluse juurde
- Selgituseks maaomaniku nõusoleku kohta (438.6 KB, PDF)
- Hoolduspäeviku näidis paisuomanikele (131.46 KB, PDF)
- Veekeskkonnariskiga tegevuse registreeringu soovituslik vorm (DOCX) (täita paisutuse likvideerimisel asjakohased lahtrid)
- Veekeskkonnariskiga tegevuse registreeringu taotluse näidis (627.67 KB, PDF)