Verev lemmmalts

 

Verev lemmmalts on ohtlik võõrliik.

Verev lemmmalts (Impatiens glandulifera) on väga kiire levikuga võõrliik, mis võib kasvada kuni kolme meetri kõrguseks. Oma erakordselt dekoratiivse välimuse, kõrge kasvu ja ilusate roosakas-lillade õite tõttu on taim aianduses levinud. Vereva lemmaltsa kodumaaks on India ja Himaalaja.

Selle Euroopa ühe kõige invasiivsema taimeliigi ohjamiseks on kinnitatud ohjamiskava, millega saab tutvuda SIIT (4.63 MB, PDF). Kogu Euroopas hävitamisele kuuluv liik ohustab meie looduse mitmekesisust ja seeläbi ka haruldasi liike, kuna kasvab suurte ja tihedate kolooniatena, kust tõrjub välja kõik teised liigid.

Eestis kasvavad veel looduslik õrn lemmmalts, mis on kollase õie ja õrna lehe ning varrega ja võõrliik väikeseõiene lemmmalts, mis on pisikese kollase õiega, väikest kasvu ja ei moodusta kunagi suuri tihnikuid.

Verev lemmmalts on väga vastupidav liik ja parimaks tõrjemeetodiks on tema hoolikas väljarohimine. Rohitud taimi ei tohiks aga lihtsalt maapinnale või suurde hunnikusse jätta, kuna taim suudab kergesti juured uuesti mulda ajada ja seemned valmitada. Taimedel tuleb lasta ära kuivada ja seejärel need kompostida. Suure hulga taimede puhul võib kõik rohitud taimed kuhjata suurde hunnikusse, kus hakkab samuti toimuma kõdunemise protsess, kuid aeg-ajalt tuleb jälgida, ega hunnikus mõni taim ole kasvama hakanud. Taime rohimine käsitsi on täiesti ohutu.

Pilt: Lemmaltsa u 1,5 m hunnik peale rohimist. Eike Vunk

Pildid: Vereva lemmmaltsa rohitud taimede hunnik (u 1,5 m kõrge) ja sama hunnik u kolm nädalat hiljem. Pildistas Eike Vunk.

Artikkel vereva lemmmaltsa kohta Maalehes.

Keskkonnaamet ootab teateid vereva lemmmaltsa kasvukohtade kohta, et paremini planeerida tõrjet ja saada ülevaade liigi levikust Eestis. Teateid võib edastada nii Keskkonnaameti regioonide kontaktandmetel kui ka ameti üldmeili kaudu info@keskkonnaamet.ee.
Seni teadaolevate leiukohtadega saab tutvuda kaardirakenduse kaudu SIIT.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.