Plastijäätmete vedu

Baseli konventsiooni osaliste konverents otsustas oma 2019. aasta mais toimunud 14. istungi otsusega BC-14/12 muuta plastijäätmete klassifikatsiooni, määrates ära, milliseid plastijäätmeid käsitletakse ohtlike jäätmetena, milliseid tavajäätmetena või spetsiaalset tähelepanu vajavatena.

Plastijäätmete EL sisseveo-, väljaveo ja liikmesriikide vahelisele veole hakkasid 01.01.2021 kehtima uued reeglid.

Jäätmesaadetiste määrusesse (1013/2006) lisandusid plastijäätmetele uued koodid: Y48, A3210, B3011 ning AC300, EU48 ja EU3011.

Piirangud ja nõuded

Sõltuvalt plastijäätmete tüübist ja kavandatavast sihtkohast (EL liikmesriik, OECD, mitte-OECD) kehtivad erinevad nõuded

Plastijäätmete eksport

  • Ohtlike plastijäätmete (A3210) ja raskesti ringlussevõetavate plastijäätmete (Y48) eksport OECD-sse mittekuuluvatesse kolmandatesse riikidesse on keelatud.

  • Puhaste, tavajäätmete hulka kuuluvate plastijäätmete (mis on ette nähtud ringlussevõtuks) (B3011) eksport OECD-sse mittekuuluvatesse kolmandatesse riikidesse on lubatud ainult eritingimustel. Importiv riik peab teavitama Euroopa Komisjoni reeglitest, milliseid kohaldatakse vastava impordi suhtes. Kuni määruse 1418/2007 uuendamiseni kohaldatakse koodiga B3011 jäätmete ekspordile „eelneva teatamise ja nõusoleku andmise korda“ ehk tuleb taotleda kirjalik luba.

  • Ohtlike plastijäätmete (AC300) ja raskesti ringlussevõetavate plastijäätmete (Y48) ekspordil OECD riikidesse kohaldatakse „eelneva teatamise ja nõusoleku andmise korda“ ehk tuleb taotleda kirjalik luba

Plastijäätmete import

  • Ohtlike plastijäätmete (A3210) ja raskesti ringlussevõetavate plastijäätmete (Y48) impordile kolmandatest riikidest kohaldatakse „eelneva teatamise ja nõusoleku andmise korda“ ehk tuleb taotleda kirjalik luba.

Liikmesriikide vahelised veod

  • Ohtlike plastijäätmete (AC300) ja raskesti ringlussevõetavate plastijäätmete (EU48) kohaldatakse „eelneva teatamise ja nõusoleku andmise korda“ ehk tuleb taotleda kirjalik luba.
  • Puhaste, tavajäätmete hulka kuuluvate plastijäätmete (mis on ette nähtud ringlussevõtuks) (EU3011) Artikkel 18 nõudeid ehk rohelise nimekirja jäätmete protseduuri.
 

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.