Looduskaitsekuu

2019. a looduskaitsekuu "Igaühe loodushoid" jagab soovitusi, kuidas hoida loodust. LOODUSKAITSEKUU 2019

Eesti loodus on meie kõigi hoida. 

Igaühe loodushoid on iga vabatahtlik ja teadlik tegu, mis aitab kaasa liikide ja nende elupaikade säilimisele. Targad valikud igaühe koduaias, -külas või -linnas on olulised, et hoida meie elurikkust.

Elurikkuse hoidmiseks:

  • Õpi tundma liikidele olulisi elupaiku, et osata neid märgata ja hoida.
  • Niida harvem muru! Vähem kasutatavates aia osades eelista suvist heinategu.
  • Kasvata peenras, rõdukastis ja aiaservades rohkelt ja pikalt õitsevaid taimi, need pakuvad toitu mesilastele, kimalastele ja liblikatele.
  • Korja loodusest meie niiduliikide seemneid ning kasvata neid oma aias. Iga ruutmeeter kodumaiste õitsevate lilledega on tükike meie oma loodust.
  • Paigalda aeda lindude pesakaste ja putukahotelle.
  • Elurikkust soosib niitmata aianurk, kõdunev puutüvi, vana kiviaed, lehehunnik, oksakuhil ja sammaldunud kivi
  • Hoia väikseid veesilmasid – lombid, tiigid, kraavid, ojakesed on olulised paljudele liikidele nii elupaigana kui joogikohana.
  • Põõsad ja hekid pakuvad lindudele pesitsus- ja varjepaiku.
  • Kasuta sünteetiliste taimekaitsevahendite asemel looduslikke, nt nõgesevett.
  • Ära sõdi umbrohuga seal, kus see sind ei sega –  naat, võilill, ohakas ning paljud teised tülikaks peetud liigid on tolmeldajatele ja teistele putukatele väga olulised.

Loodushoiu plakat elumaja ja koduaia taustal

Vaata ka meie venekeelset plakatit (1.62 MB, PDF) ja loe looduskaitseteadlase Aveliina Helmi artiklit "Sinu tegu loeb". (217.38 KB, PDF) 

Kui soovid olla kursis meie värskeimate uudiste ja postitustega, siis jälgi meid Keskkonnaameti Facebooki lehel. Avaldades meie postituste all aktiivselt arvamust igaühe loodushoiu teemadel, võid võita ka vahvaid auhindu. Auhindadest ja teadmistest tähtsamgi veel on aga saadud soovituste ja heade mõtete rakendamine reaalses elus. Hoia, mida armastad! 

 

Milline on looduskaitsekuu ajalugu?

Looduskaitsekuu on Eestis tähistatav looduskaitsele pühendatud kuu, mis algab mai teisel pühapäeval ehk emadepäeval ja lõppeb juunikuu alguses keskkonnapäeval.

Looduskaitsekuud hakati tähistama 1980. aastast. Enne seda tähistati 1958. aastast Eestis looduskaitsepäeva. Looduskaitsekuu avamisel antakse alates 1989. aastast üle Eerik Kumari nimeline looduskaitsepreemia ning alates 2010. aastast antakse koos preemiaga üle ka looduskaitse kuldmärk. Looduskaitsemärgil on 3 liiki – looduskaitse kuldmärk, looduskaitse hõbemärk ning noore looduskaitsja märk. Kuldmärkide laureaadid leiab aadressil http://www.envir.ee/et/eesti-looduskaitse-kuldmark, hõbemärgi laureaadid http://www.envir.ee/et/eesti-looduskaitse-hobemark.

24. mail tähistatakse Euroopa kaitsealade päeva. 24. mail 1909. asutas Rootsi Riigipäev korraga üheksa rahvusparki, mis olid Euroopa esimesed rahvuspargid. Kaitsealade päeva tähistatakse alates nende asutamise 90ndast aastapäevast.

 

Varasemate aastate looduskaitsekuu teemad:

2018 – Terve Eesti
2017 – Eestilt Euroopale ja Euroopalt Eestile
2016 – Eesti loodus ‒ oma või võõras?
2015 – Eesti maastikud
2014 – Mere ja ranniku kaitse
2013 – Pärand täis elu
2012 – Jõed ja allikad – elu voolavad lätted
2011 – Loodus on lähedal
2010 – 100 aastat looduskaitset Eestis
2009 – Elurikkus on elujõud
2008 – Looduse eluring
2007 – Puud rahva meeles ja keeles
2006 – Randade ja kallaste kaitse
2005 – Natura 2000 – ühised võimalused loodusele ja inimesele
2004 – Liikide kaitse Eestis
2003 – Tunne kodumaa loodust
2002 – Laps ja loodus
2001 – Eesti poollooduslikud kooslused ja nende kaitse
2000 – Eesti märgalad ja nende kaitse
1999 – Jäätmehooldus ja loodushoid
1998 – Looduskaitse linnades ja asulates
1997 – Eesti metsade kaitse
1996 – Vee ja vee-elustiku kaitse​​​​

Enne päikesetõusu Kuresoo rabas Soomaal. Foto tegi Andres Hendrikson.Enne paikesetousu Kuresoo rabas Soomaal. Foto tegi Andres Hendrikson.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.