Haanja looduspark sai uuendatud kaitse-eeskirja

Prindi

Haanja looduspargi kaitse-eeskirja materjalid (vastu võetud 22.01.2015)

Vabariigi Valitsuse määruse „Haanja looduspargi kaitse-eeskiri”

Vabariigi Valitsuse määruse „Haanja looduspargi kaitse-eeskiri” seletuskiri

Kaart 1

Kaart 2

Kaart 3

Loe ka Keskkonnaministeeriumi pressiteadet Haanja looduspark sai uuendatud kaitse-eeskirja (22.01.2015).

Lisainfo: Kerttu Elm, Keskkonnaameti Põlva-Valga-Võru regiooni kaitse planeerimise spetsialist, kerttu dot elm at keskkonnaamet dot ee

Haanja looduspargi kaitse-eeskirja materjalid 7.01.2013

Prindi

Haanja looduspargi kaitse-eeskirja menetluse ja avaliku väljapaneku materjalidega saab tutvuda SIIN (7.01.2013)

Haanja looduspark

Prindi

Haanja looduspark hoiab, taastab ja arendab Haanja kõrgustikule aja jooksul inimese ja looduse koosmõjul kujunenud iselaadset maastikku, looduskooslusi ning elulaadi. Haanjale on iseloomulikud sumbkülad ja hajatalud, väikesed põllulapid ning karja- ja heinamaad, künklikust reljeefist tingitud omapärased maaharimisvõtted ja kehvast põllumaast ajendatud käsitöötraditsioonid.

Haanja looduspark asub Võrumaa südames Haanja kõrgustikul Eesti kõrgeimas piirkonnas. Looduspargi põhiosa paikneb rohkem kui 200 meetri kõrgusel merepinnast. Siit leiame Baltimaade kõrgeima tipu Suure Munamäe, mille tornist avaneb imeline vaade. Loodushuvilisi paelub Vällamäe ürgmets – 120-aastane kuusik järsunõlvalisel ja suhtelise kõrguse poolest Eesti kõrgeimal mäel. Siin asub ka Rõuge ürgorg, mis hõlmab Ööbikuoru ja Rõuge järvede aheliku Eesti sügavaima järve, Rõuge Suurjärvega. Teine kuulus org, Kütiorg, algab Haanja kõrgustiku põhjanõlvalt ja suubub Võru-Petseri ürgorgu. Järskude veerude ja rohkete uhtorgude ehk tsoridega kitsa oru pikkus on 4,7 km ja sügavus kuni 60 meetrit. Haanja kõrgustik on Eesti kõige järverikkamaid alasid.