Sa oled siin

Võitlus keskkonnakuritegevusega on Euroopas prioriteetsel kohal ka järgnevatel aastatel

Jäätmereid. Foto: Tarmo Tehva
Jäätmereid. Foto: Tarmo Tehva

Euroopa Liidu nõukogu seadis järgmise nelja aasta prioriteediks võitluse organiseeritud kuritegevusega, mis hõlmab muu hulgas ka võitlust keskkonnakuritegudega.

Aastateks 2022–2025 seatud prioriteet näeb ette lõhkuda kuritegelikud võrgustikud, mis on seotud igat liiki keskkonnavastaste kuritegudega. Erilist tähelepanu pööratakse piirideülesele jäätmeveole, looduslike liikidega kaubitsemisele, aga ka kuritegelikele võrgustikele ja üksikutele kuritegelikele ettevõtjatele, kes on suutelised infiltreeruma kõrgetasemelistesse seaduslikesse äristruktuuridesse või looma oma ettevõtteid, et hõlbustada kuritegevust.
 
Keskkonnaameti uurimisosakonna juhataja Rocco Ots kinnitab, et võitlus organiseeritud ja raske rahvusvahelise kuritegevusega on prioriteet Euroopa Liidus ning sealhulgas Eestis ka praegu. „Kuna probleemid ei näita taandumise märke, vaid pigem vastupidi, siis tuleb nendega tõsiselt ja ühiselt tegeleda,“ ütles Rocco Ots.
 
Keskkonnakuritegevus on suhteliselt väikese riski ja suure kasumlikkusega tegevus, millel on seosed organiseeritud kuritegevusega. Seetõttu tuleb keskkonnakuritegude vastu võidelda samade meetoditega nagu ka teiste majanduskuritegevuse ja peitkuritegevuse liikide puhul.
 
„Keskkonnakuritegude statistika näitab, et viimasel viiel aastal tegeleme 21 kuni 41 kriminaalasjaga aastas. Samas tuleb märkida, et need muutuvad raskemaks ja üha keerulisemaks. Tegevus toimub gruppides ja neile on raskem jälile jõuda,“ nentis Keskkonnaameti uurimisosakonna juhataja Rocco Ots. Ta lisas, et kui varem oli suurim mure röövpüüdjate grupiviisiline tegevus Peipsi järvel ja Pärnu lahel, siis nüüd on raskuskese kandunud ebaseaduslikule riikidevahelisele jäätmeveole. 
 
Keskkonnaameti uurimisosakonnal on praegu muu hulgas käsil ühe rahvusvahelise jäätmeveo juhtumi uurimine koos Soome kolleegidega.
 
2020. aasta kevadel kirjutasid Eesti keskkonna-, justiits- ja siseminister alla ühisele deklaratsioonile, millega seati keskkonnaalase kuritegevuse vastu võitlemine oluliseks tegevussuunaks. Selle tegevusala olulisusele riigi tasandil viitas ka Euroopa Liidu ekspertide komisjon, kes hindas keskkonnakuritegevuse uurimist 2018. aastal.

Lisateave:
Rocco Ots
Keskkonnaameti uurimisosakonna juhataja
rocco.ots@keskkonnaamet.ee
696 2274

Andri Küüts
Keskkonnaameti avalike suhete nõunik
andri.kuuts@keskkonnaamet.ee
5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.