Sa oled siin

Uutele keskmise võimsusega põletusseadmetele hakkavad kehtima rangemad nõuded

Katlamaja korstent päikeseloojangulise taeva taustal pildistas Martin Nurme.
Katlamaja korstent päikeseloojangulise taeva taustal pildistas Martin Nurme.

Alates 21. detsembrist 2018 tööd alustavatele keskmise võimusega põletusseadmetele hakkavad kehtima rangemad nõuded. Nimelt rakenduvad karmimad saasteainete heite piirväärtused.

„Õhusaasteainetest on tervisele kõige ohtlikumad tahmaosakesed, lämmastikoksiidid ja vääveldioksiid, mis suuremal määral eralduvad põletusprotsessidest. Ülemäärane lämmastiku ja väävli sadestumine kahjustab lisaks inimeste tervisele ka meie ökosüsteeme. Seetõttu otsustati Euroopa Liidus piirata direktiiviga (EL) 2015/2193 keskmise võimsusega põletusseadmetest eralduvat heidet õhku, kehtestades väljuvatele heitgaasidele korstnasisesed piirväärtused,“ selgitas Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialist Siim Sellik.

Samuti kehtestati ranged seirenõuded veendumaks, kas kohustuslikke norme reaalselt ka täidetakse. Uued piirnormid toovad tõenäoliselt kaasa vajaduse paigaldada katlamajade korstentele efektiivsemaid saasteainete püüdeseadmeid.

Määrus eristab uusi ja juba töötavaid põletusseadmeid. Uutele põletusseadmetele (1-50 MWth) tuleb juba Keskkonnaametilt luba taotledes arvestada rangemate nõuetega. Seevastu juba töötavatele põletusseadmetele antakse pikem üleminekuaeg: seadmed võimsusega üle 5 MWth, peavad piirväärtusi täitma alates 2025. aastast ning võimsusega 1 - 5 MWth alates 2030. aastast.

„Kuna üleminekuaeg uutele nõuetele on vastavalt seadme võimsusele erinev, plaanib Keskkonnaamet lähiaastatel muuta nende ettevõtete õhusaastelube, kelle katelde võimsus on üle 5 MWth. Uutele, tegevusega alustavatele põletusseadmetele hakkavad aga nõuded kehtima koheselt ja nendega arvestame uute lubade menetlusel juba täna,“ lausus Dagmar Undrits, Keskkonnaameti välisõhu peaspetsialist.

Kehtima hakkavaid uusi piirväärtusi näeb Riigi Teatajast.

Lisainfo:
Siim Sellik
Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialist
e-post: siim.sellik@envir.ee
telefon: 626 2978

Dagmar Undrits
Keskkonnaameti välisõhu peaspetsialist
e-post: dagmar.undrits@keskkonnaamet.ee
telefon: 5693 0553

Sille Ader
Keskkonnaameti pressiesindaja
e-post: sille.ader@keskkonnaamet.ee
telefon: 5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.