Sa oled siin

Uus juhend annab metsaomanikule nõu üraskikahjude ennetamiseks ja likvideerimiseks

Kuuse-kooreüraski kahjustus. Foto: Rando Omler
Kuuse-kooreüraski kahjustus. Foto: Rando Omler

Keskkonnaministeeriumi, Keskkonnaagentuuri ja Keskkonnaameti koostöös valmis juhend (PDF) metsaomanikule kuuse-kooreüraski kahjude ennetamiseks ja likvideerimiseks.

Kuuse-kooreürask on viimaste aastate kuivadele ja kuumadele suvedele ning pehmete lumevaeste talvede tõttu jõudsalt paljunenud ja oma leviala laiendanud. Nende levikule on kaasa aidanud ka tormidest kahjustada saanud kuusikud, mis pakuvad üraskitele head söögilauda.

Üraskite tõrjumise kõige mõjusam viis on püünispuude langetamine kevadel, et mullast talvitumast tulevad üraskid need asustaksid, ja seejärel asustatud püünispuude kiire väljavedu metsast. Seepärast tuleb astuda samme kuuse-kooreüraski kahjustuste vältimiseks ja vähendamiseks just praegu, aprillis ja mais. Kui jätta kahjustuskolded õigeaegselt likvideerimata, võib kuuse-kooreürask hävitada suure hulga kuuski.

Kuid ka kahjustuste likvideerimisel tuleks võimalusel järgida kevadise raierahu põhimõtteid. Praegu on looduses pereloomise ja pesitsemise aeg ning metsatööd mõjutavad tugevalt loomade, lindude ja muude metsaelanike elu. Loe linnurahust lähemalt Keskkonnaameti kodulehelt.

Keskkonnaameti metsaosakonna juhataja Olav Etverki sõnul on kahjuri leviku paremini kontrolli alla saamiseks ennekõike vaja teavet kahjustuste leviku kohta. Nii oskame ka paremini hinnata, kus on suuremad tõrjetööd vajalikud. „Ootame teavet ka erametsaomanikelt, et koostöös aidata kaasa kahjustuste leviku piiramisele,“ ütles Etverk. Ta soovitab erametsaomanikel oma metsa seisundit aeg-ajalt kontrollida, et kahjustused võimalikult vara avastada: „Keskkonnaamet saab aidata kaasa mõelda lahendustele, kuid metsa eest vastutab ikkagi iga metsaomanik ise,“ pani Etverk metsaomanikele südamele.

Vaata juhendit siit (PDF).

Lisainfo:
Olav Etverk
Keskkonnaameti metsaosakonna juhataja
olav.etverk@keskkonnaamet.ee
5032190

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.