Language switcher

Sa oled siin

Selgitus seoses otsusega lubada Haabersti ristmiku hõberemmelgalt eemaldada võimalikke linnupesasid

Tänaseks raiutud hõberemmelgas Tallinnas Paldiski mnt 161. Foto: Liis Treimann (PM)
Tänaseks raiutud hõberemmelgas Tallinnas Paldiski mnt1 61. Foto: Liis Treimann (PM)

Möödunud nädalavahetusel jagati sotsiaalmeedias aktiivselt Keskkonnaameti vastuskirja Nordecon AS-ile, milles viimasele anti nõusolek võimalike linnupesade eemaldamiseks Haabersti ristil langetatavalt hõberemmelgalt. Selgitame, et ohuks ei pidanud Keskkonnaamet mitte piirkonnas olevaid linde, vaid otsus väljastati elanikkonna ohutuse tagamiseks liiklusolukorra parandamise mõistes. Luba anti seoses ristmiku ääres oleva konkreetse hõberemmelgaga, millelt linnupesi ei olnud leitud.

Nordecon AS pöördus Keskkonnaameti poole 20. juunil – ajal, kus avalikkuses oli suurt tähelepanu saanud Paldiski mnt 161 asuv hõberemmelgas ja selle raiumine tööde jätkamiseks. 20. juuni seisuga sellelt puult linnupesasid ei olnud leitud, kuid loataotlus Keskkonnaametile igaks juhuks siiski edastati, et pesade leidmisel oleks võimalik nende teisaldamine.

Keskkonnaameti spetsialist, kes antud piirkonna menetlustega on olnud seotud ning on muuhulgas põhjalike ornitoloogialaste teadmistega (sh on ta Eesti Ornitoloogiaühingu liige juba 15 aastat), hindas olukorda ning otsuse kujundamisel arvestas järgmisi aspekte: munade või poegadega pesade leidmine juuni lõpus konkreetselt puult on ebatõenäoline, kinnitus lindude pesitsemise kohta puudus ning kuna kõnealuse hõberemmelga läheduses oli pidev inimvool, oli ka kaheldav, et linnud valiksid kõnealuse puu teise kurna tegemiseks käesoleval hooajal. Juuni keskpaigaks on säärastes looduslikes tingimustes pesitsevad linnuliigid (nt vares, rohevint, metsvint, rästad jne) valdavalt oma pesitsuse lõpetanud ja pojad lennuvõimestunud või lennuvõimestumas.

Eeltoodut arvestades pidasime võimalikuks ehitaja soovile positiivselt vastata ega pidanud elustiku seisukohast vajalikuks töid takistada. Puu reaalsel mahavõtmisel ühtegi pesa ei leitud.

Rõhutame siiski, et linnupesade eemaldamise nõusolekut vaatleb Keskkonnaamet alati suure erandina. Üldjuhul on sellise loa väljastamine olnud seotud näiteks koolimajade või lasteaedadega, kus poegi kaitsvad emalinnud on inimesi rünnanud. Sellistel puhkudel on antud luba küll pesade eemaldamiseks, kuid üldjuhul on tingimuseks, et seda saab teha kuni pesadesse munade munemiseni või kuni vanalinnud loobuvad uuesti pesade tegemisest. Kordame veelkord üle, et ka kõnealuse remmelga puhul oli lindude eeldatav esimene pesitsusperiood juba lõppenud.

Tunnistame, et vastuskirjas oleks pidanud meie kaalutlusotsuse põhjendused olema põhjalikumalt välja toodud ning oleme sellest näitest õppinud. Tunnustame inimesi, kes loodusest hoolivad, kuid sotsiaalmeedias tõstatatud isiklikud rünnakud ning äärmuslik käitumine ei ole aktsepteeritav. Samas juhime tähelepanu, et Haabersti hõberemmelgaga seotud luba ei ole kuidagi seotud Viimsis kuuseheki raidega. Viimsi kuusehekist pesade eemaldamiseks Keskkonnaamet luba ei ole andnud.  

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.