Sa oled siin

Põlislooduse nädal kutsub matkama

Suurem osa põlisloodusest on Eestis säilinud vaid kaitstavatel aladel.
Suurem osa põlisloodusest on Eestis säilinud vaid kaitstavatel aladel.

Eesti osaleb esimest korda rahvusvahelisel põlislooduse nädalal (ingl International Wilderness Week) ja sel puhul toimuvad sel nädalavahetusel Eesti Loodusturismi ühingu eestvõttel loodusmatkad üle riigi. Nädala eesmärk on põlislooduse tutvustamine ja inimestes senisest tugevama sideme tekitamine loodusega. 17.–18. oktoobril toimuvate sündmuste kohta leiab teavet loodusturism.com/polisloodus.

„„Hoia, mida armastad,“ on käesoleva looduskaitse juubeliaasta moto ning looduse tutvustamine ja tundmaõppimine annab lootust, et üha rohkem inimesi väärtustab ja hoiab keskkonda,” ütleb Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel. “Meie vanimad elupaigad – sood ja rabad – hakkasid siin kujunema vahetult pärast jää taandumist. Läbi sajandite on need olnud puutumatuks elupaigaks põlislooduse sümbolliikidele nagu suurkiskjad, kotkad, aga rasketel aegadel koduks ka meie inimestele. Eesti loodusel on pakkuda veel palju avastamata pärle meile kõigile.“

Suurem osa põlisloodusest on Eestis säilinud vaid kaitstavatel aladel. Kaitsealust pinda on Eestis kokku 1 611 297 ha, see on 23% Eesti pindalast (koos territoriaalmerega). Viimase aastaga on kaitstavate alade pindala suurenenud 32 474 ha võrra.

Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõuniku Kaja Lotmani sõnul tuleb põlisloodusega ümber käia õrnalt ja lugupidamisega – ülearu palju seda Eestis ei ole. „Selleks, et põlisloodust hoolikalt hoida, tuleb inimestel seda tundma õppida. Eesti loodusturismi arendajad on selleks kiiduväärt tööd teinud ja meil on hea meel, et nad jätkavad sellega edaspidigi,“ räägib Kaja Lotman.

Rahvusvaheline põlislooduse nädala programm pakub arutelusid, esitlusi, õpitubasid, veebiekskursioone ning võimalust suhelda oma ala ekspertidega kogu maailmast. Ka Eestis toimuvatest matkadest pannakse kokku videoesitlus, mis jõuab huvilisteni kõikjal maailmas.

Lisateave:
Kaja Lotman
Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik
kaja.lotman@keskkonnaamet.ee
524 7899
 

Seisuga 1. juuli 2020 oli Eestis kokku 3844 kaitstavat loodusobjekti

Sulgudes on muutus võrreldes 2019. aasta lõpuga: 79↓

• looduskaitsealasid 231 (muutust ei toimunud ↔);
• maastikukaitsealasid 154 (muutust ei toimunud ↔);
• rahvusparke 6 (muutust ei toimunud ↔);
• vana ehk uuendamata kaitsekorraga alasid 45 (muutus 14↓);
• parke ja puistuid 505 (muutus 7↓);
• hoiualasid 319 (muutust ei toimunud ↔);
• püsielupaiku 1487 (muutus 66↓);
• kohaliku omavalitsuse tasandil kaitstavaid loodusobjekte 22 (muutus 1↓);
• kaitstavaid looduse üksikobjekte 1075 (muutus 9↑).

Alikas: EELIS, Keskkonnaagentuur

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.