Sa oled siin

Poegadega karuema küttimisest Lääne-Virumaal

Pruunkaru. Foto: Wikipedia, Jean-Noël Lafargue
Pruunkaru. Foto: Wikipedia, Jean-Noël Lafargue

Eile jõudis meieni teave poegadega karuema küttimisest Lääne-Virumaal, kus kaks karupoega on jäänud orvuks. Kui info vastab tõele, on tegu ebaseadusliku teoga, sest vastavalt jahieeskirjale on keelatud poegadega emakaru küttimine. Keskkonnainspektsiooni Lääne-Virumaa büroo alustas asjaolude selgitamist.

Mis puudutab karupoegade edasist saatust, siis Eestis tegeleti aastaid orvustunud karupoegade kasvatamisega, kuid see tegevus lõpetati, sest loomadel ei tekkinud vajalikku inimpelglikkust. Suureks kasvanud karud kippusid toitu otsima ikka inimeste lähedalt, kuid  kokkupuuted selliste täiskasvanud loomadega võivad olla saatuslikud - armsast karupojast kasvab mitmesaja kilone kiskja. Ka loomaaedades ja -parkides puudub huvi karude pidamise vastu. Nii on juba aastaid otsitud Alaveski loomapargi kolmele karule „kodusid“. Kuna Euroopas läheb karudel hästi, puudub ka loomaaedadel huvi nende kunstlikes tingimustes pidamise vastu.

Seega on kõige õigem jätta karupojad loodusesse. Isegi, kui tegemist on esimese aasta poegadega, on neil võimalus jääda ellu. Täiesti mõistetav on, et emast ilmajäämine tekitab alguses poegades peataoleku, kuid metsas on praegusel ajal piisavalt toitu ellujäämiseks.

Ka uuringutega on tõestatud, et karupojad saavad iseseisvalt hakkama alates seitsmendast elukuust ehk siis sama aasta juulist. Selleks ajaks on nad täielikult iseseisval toitumisel, neil on välja arenenud esmavajalikud kaitserefleksid ning nad suudavad endale ka eelolevaks taliuinakuks pesa ehitada.

Ka varem Eestis kasutatud emata jäänud karupoegade rehabilitatsiooni metoodika kohaselt lasti karupojad loodusesse sama aasta juulikuu keskpaigas. Praegu on septembri algus ehk siis karupojad on juba 1,5 kuud vanemad kui metoodika eeldab.

Kindlasti ei tohi inimene karupoegade ellu sekkuda, sest sellega võetakse neilt igasugune võimalus jääda metsloomadeks ja elada normaalset karuelu looduses. Samuti ei tohi neile süüa anda, kuna looduses on praegu piisavalt toitu, et taliuinakuks energiatagavara koguda.

Suurendamaks karupoegade ellujäämisvõimalusi ei tohiks selles piirkonnas, kus need orvud eeldatavasti elavad ning taliuinakusse jäävad,  ajujahte ega koertega jahte eeloleval jahihooajal korraldada.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.