Language switcher

Sa oled siin

Pääsukeselutikas ei ohusta inimese tervist

Suitsupääsuke
Eesti rahvuslind suitsupääsuke Dirhami sadamas. Foto: Kaisa Kivila

7. aprillil ilmus Postimehes artikkel „Tartu vange kimbutavad linnupesadest jalga lasknud lutikad“, mis kirjeldab Tartu vangla erijuhtumit – kahuritõrje eksperdid on tuvastanud, et vanglahoone küljes olevates räästapääsukese pesadest on vangla ruumidesse sattunud pääsukeselutikaid. Keskkonnaamet rõhutab siinkohal, et Tartu vangla puhul on tegemist väga erandliku olukorraga, kus sajad pääsukesepesad paiknevad vahetult õhutusakende kohal. See, et pääsukeselutikad tuppa tungivad, on veelgi haruldasem olukord.

Kuni 2014. aastani polnud pääsukeselutika olemasolu Eestis seni teada (loe nt siit (PDF) ja Hirundost (PDF)). Pääsukeselutika poolt inimesele vaevuste tekitamise tõenäosus on üliväike. Lindude, nagu ka teiste soojavereliste loomade välisparasiidid on reeglina liigispetsiifilised ning inimene neis peremehena huvi ei ärata. Ka iga inimese kehal ja eluruumides elab kümneid eri liiki parasiite. Mõistlik on tähelepanu suunata nendele.

Kui hoone räästasse on teinud räästa- või suitsupääsukesed pesa, ei pea muret tundma. Asjatu muretsemise asemel võiks hoopis nautida lindude toimetamist, omavahelist suhtlust ja poegade toitmist. Üks pääsukeste pesakond sööb pesitsushooaja jooksul ära kümneid kilosid inimesele tüütuid putukaid nagu näiteks kärbsed, sääsed ja herilased.

Paneme majaomanikele ja -halduritele südamele, et vastavalt looduskaitseseadusele  on keelatud looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine, samuti lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.