Sa oled siin

Osale veebiseminaril Alutaguse kandi murretest ja õigeusust

Jaamaküla kiriku interjöör on osa Alutaguse kultuuripärandist. Foto: Toomas Tuul
Jaamaküla kiriku interjöör on osa Alutaguse kultuuripärandist. Foto: Toomas Tuul

Keskkonnaamet ja Muinsuskaitseamet kutsuvad neljapäeval, 17. detsembril 2020 kell 13–16 veebiseminarile tutvuma Alutaguse rahvuspargi vaimse pärandiga.

Seminari eesmärk on tutvustada kohalikele ja teistele huvilistele rahvuspargi vaimse kultuuripärandi väärtusi, mis on sama olulised kui loodusväärtuste kaitse.

Alutaguse rahvuspark on eri keelte ja kultuuride kohtumispaik. Eesti noorimas rahvuspargis kaitstakse nii vaimset kui ka materiaalset pärandit kolmandat aastat. Muinsuskaitsealuseid mälestisi on siin hoitud juba 20. sajandi esimesest poolest. Vaimne kultuuripärand väljendub nii Alutaguse ajaloolistes maastikes kui ka kohalike keskkonnatunnetuses, keeles ja kultuuris.

Alutaguse piirkonnas on kõneldud muistse Virumaa murdeid, vadja keelt ja hiljem ka vene keele murdeid. „Aastasadade jooksul on Alutaguse mail kujunenud välja põhjaeesti kirdemurre, mida on kutsutudki alutaguse keeleks. Selle kujunemisele on avaldanud oma mõju ka põhjapoolne, Soome lahe randadel kõneldud murdekeel ning lõuna poolt Peipsi-äärne idamurre. Alutaguse murdekeel on kuulunud Peipsi murdeliitu,“ seletab Tartu Ülikooli professor ja akadeemik Karl Pajusalu, kes tutvustab seminaril Alutaguse keelemaastikke.

Veebiseminaril saab kuulda ka Alutaguse õigeusuteemadest ja ikoonidest. Iguumen Konstantin Novgorodtsey teeb koos meiega videojalutuskäigu Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Jaama Püha Nikolause kirikus ja räägib Jaama kiriku, kabeli ning Pühtitsa Jumalaema Uinumise ikoonidest. Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester Tihhon Tammes mõtiskleb Räpina Sakariase ja Elisabeti kirikus teemal „Maailm on ikoon“.

Veebiseminari ajakava:

13.00–14.00 Alutaguse keelemaastikest. Tartu ülikooli professor akadeemik Karl Pajusalu loeng „Alutaguse piirkonna keeleajaloolisest kujunemisest“.
14.00–15.30 Alutaguse õigeusumaastikest. Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester Tihhon Tammese mõtisklus „Maailm on ikoon“. Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu iguumen Konstantini jutuajamine Jaama kiriku ikoonidest ja ikooni olemusest.

Osale veebiseminaril neljapäeval, 17. detsembril 2020 kell 13 Zoomis.

  • Seminari eel, kell 11.00–12.30 toimub Alutaguse rahvuspargi koostöökogu koosolek, kuhu on oodatud kõik huvilised. Vaata lähemalt kaitsealade kodulehelt.
  • Veebiseminari korraldavad Keskkonnaamet ja Muinsuskaitseamet koostöös Tartu Ülikooli, Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ja Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikuga.

Lisateave:
Ave Paulus
Keskkonnaameti Põhja regiooni kultuuripärandi spetsialist
ave.paulus@keskkonnaamet.ee 
53327893

Kalle Merilai
Muinsuskaitseameti Ida-Virumaa nõunik
kalle.merilai@muinsuskaitseamet.ee 
53478582

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.