Sa oled siin

Metsa uuendamine on investeering tulevikku

sadu männi ja kuuse potitaimi taimlas
Männi ja kuuse potitaimed ootavad metsa viimist. Foto: Eda Tetlov

Täna, 21. märtsil tähistatakse ÜRO algatusel rahvusvahelist metsapäeva, millega soovitakse rõhutada kõigi metsade ja metsatüüpide tähtsust maailma ökoloogilise tasakaalu säilimisel. Rahvusvahelisel metsapäeval on kõigil metsaomanikel paslik mõelda ka oma metsade uuendamisele, sest uue metsa istutamine on investeering tulevikku.

Parim aeg uue metsapõlve rajamiseks on kevad. Metsaistutusmaterjali inventuuri kohaselt on sel kevadel meie taimlates kasvamas 28,4 miljonit istutuskõlbulikku taime. Keskkonnaameti andmetel istutati eelmisel aastal meie metsadesse kokku 33,3 miljonit taime, millest 5 miljonit toodi sisse naaberriikidest.

Kevadisel kiirel metsaistutusajal on oluline, et iga kasvatatud taim jõuaks elusana metsa sobilikku kasvukohta. Arvestades männikärsakale sobivat eelmist suve, tuleb mõelda ka istutatud taimede kaitsmisele kahjurite eest.

Keskkonnaamet korraldab tänasel rahvusvahelisel metsapäeval Tartus (Aleksandri 14) metsataimede kasvatajatele taimetervise infopäeva, kus räägitakse ohtlikest taimekahjustajatest, nende seirest ja tõrjemeetmetest. Samuti tuleb juttu metsanduse arengukava ettevalmistusprotsessis esile kerkinud metsataimekasvatuse probleemidest.

Tuletame ka meelde, et metsa uuendamine on metsaomanikule seadusega pandud kohustus, mille täitmist Keskkonnaamet iga-aastaselt kontrollib. Hea meel on, et meie metsaomanikud on metsade uuendamisel üha tublimad. 2018. aastal kontrollisime metsade uuendamist enam kui 10 000 hektaril ning etteheiteid metsaomanikele oli 6,5 % üle vaadatud aladest. Aasta varem oli nõuetekohane uuendus puudu 8% üle vaadatud aladel.

Lisainfo:
Olav Etverk
Keskkonnaameti metsaosakonna juhataja
e-post: olav.etverk@keskkonnaamet.ee
telefon: 5032190

Teate edastas:
Piia Tamsalu
e-post: piia.tamsalu@keskkonnaamet.ee

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.