Sa oled siin

Läti lambakasvatajad tulevad Eestisse õppima kiskjakahjude ennetamist

Karjavalvekoer Lembo Karula rahvuspargis tööl. Foto tegi Mats Meriste.
Karjavalvekoer Lembo Karula rahvuspargis tööl. Foto tegi Mats Meriste.

Saabuval nädalavahetusel jagavad Keskkonnaameti ning Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu esindajad oma teadmisi ja kogemusi kiskjakahjude ennetamise, vähendamise ja hüvitamise kohta Läti lambakasvatajatele.

Lätlased külastavad õppereisil Eestisse mitmeid Lõuna-Eesti lambakasvatustalusid, kus õpivad, kuidas eeskujulikult rakendada tõhusaid karjakaitsemeetmeid, näiteks paigaldada kiskjatõrjeaedu ning kasvatada karjavalvekoeri. Samuti tutvutakse Eesti kiskjakahjude ja kahjude ennetuskulude hüvitamise korraldusega.

„Eestis on riiklikult korraldatud kiskjakahjude hüvitamine ja kahjude ennetamine toiminud ligi kümme aastat. Oleme omandanud selle aja jooksul palju hinnalisi teadmisi. Lätis selline riiklik süsteem puudub. Seetõttu ongi väga oluline meie lähinaabritega suhelda ja nendega oma kogemusi vahetada,“ ütles Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Eestis murravad hundid aastas kuni tuhat lammast, mille tõttu tekkinud kahjud hüvitatakse lambakasvatajatele Keskkonnaameti poolt. Aasta-aastalt on tõusnud loomakasvatajate poolt rakendatud tõhusate karjakaitsemeetmete kasutamine, mille kulutused hüvitatakse riigi poolt osaliselt. „Eestil ja Lätil on ühised kiskjaasurkonnad ja kiskjate käitumine on sarnane. Mitme hundikarja territoorium hõlmab üheaegselt nii Eestit kui ka Lätit. Ka lambakasvatuspraktikad ning probleemid on meil lähedased. Seetõttu tuleb vastastikune teadmiste ja kogemuste jagamine mõlemale osapoolele vaid kasuks,“ lisas Talvi.

Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu juhatuse liikme Ell Sellise sõnul on meie lambakasvatajatel lõunanaabritega tihe koostöö. „Kiskjakahjude ennetamise ja hüvitamise teema on Lätis praegu väga aktuaalne. Nad on kuulnud Eesti lambakasvatajate edulugusid seoses karjavalvekoertega ning on väga huvitatud sarnase praktika juurutamisest Lätis. Lisaks tutvustame lõunanaabritele, milliseid uusi lambatõuge on Eestisse toodud, kuidas on edenenud meie aretustöö ning külastame kaasaegse tehnoloogiaga Muru villaveskit Rõngu lähistel. Meie lambakasvatajatel on, mida külalistele näidata,“ kinnitas Sellis.

Lisainfo:

Tõnu Talvi

Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist

telefon: 5016869

e-post: tonu.talvi@keskkonnaamet.ee

Ell Sellis

Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu juhatuse liige

telefon: 5238902

e-post: selliseell@gmail.com

Sille Ader

Keskkonnaameti pressiesindaja

telefon: 5745 0332

e-post: sille.ader@keskkonnaamet.ee

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.