Sa oled siin

Keskkonnaameti juhis lindude pesitsemist häirivate raietööde peatamiseks

Musträhn. Foto: Kadri Paomees
Musträhn. Foto: Kadri Paomees

Uuringud näitavad, et intensiivsel kevadsuvisel raietööl on pesitsevatele lindudele negatiivne mõju. Looduskaitseseaduse järgi on keelatud looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine ning tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.

Kuigi looduskaitseseadus ei ole vahepeal muutunud, on Keskkonnaameti hinnangul muutunud õigusruum (Euroopa Kohtu eelotsus Rootsi kohta seoses linnudirektiivi täitmisega, Tallinna Ringkonnakohtu otsus aprilli lõpust), mis reguleerib raietöid kevad-suvisel lindude pesitsemisperioodil.

Seetõttu on Keskkonnaamet sel aastal reageerinud pesitsusaegsete raiete kohta laekunud kaebustele sisuliselt, kontrollides pesitsevaid linnuliike ja vastavalt sellele looduskaitseseadusest tulenevalt raieid ka mitmel juhul peatanud.

Suurem õigusselgus selles küsimuses on väga vajalik kõikidele osapooltele. Mitme aasta vältel on Keskkonnaametile kinnitatud, et ebaselgus saab kõrvaldatud uue looduskaitseseaduse jõustumisel. Seda selgust vajab ka Keskkonnaamet metsateatisele piirangute seadmisel, kuna praegu kehtiva looduskaitseseaduse sõnastuse põhjal tuleks raietegevus peatada kõikides metsatüüpides ja kogu pesitsusperioodiks, st alates märtsist kuni augustini. Keskkonnaamet loodab, et selgus sünnib võimalikult kiiresti ja tasakaalukalt, kindlasti oleme valmis selles protsessis osalema.

Keskkonnaamet lähtub raietööde peatamisel juhisest, millega saab tutvuda siin (508.94 KB, PDF).

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.