Sa oled siin

Keskkonnaamet varustab kalamehed ergonoomilise mõõdulindiga

Alamõõdulisi kalu püüdnud kalameestele joonistavad inspektorid säärele mõõdulindi, millega tuleb püütud saagi mõõdulisust alati kontrollida.
Alamõõdulisi kalu püüdnud kalameestele joonistavad inspektorid säärele mõõdulindi, millega tuleb püütud saagi mõõdulisust alati kontrollida.

Kalapüügil on üheks levinumaks rikkumiseks alamõõduliste kalade püük, mis kahjustab oluliselt meie kalavarusid. Alates sellest kevadest võtab Keskkonnaamet kalavarude kaitseks kasutusele täiendava abinõu – alamõõduliste kalade püügilt tabatud kalamehed saavad ergonoomilise mõõdulindi, millega peavad alati püütud saagi mõõdulisust kontrollima. 

Meetod on lihtne: keskkonnainspektorid märgivad mõõdulindi kalamehe või -naise säärele veekindla markeriga. See on valutu, kiire ja väikese ökoloogilise jalajäljega tegevus, sest selle tulemusel ei teki mingisugust prügi.

Mõõdulint on veekindel ja kestab normaalsel kasutamisel kaks aastat. Kaks aastat toimib ühtlasi katseajana. Kui selle aja jooksul rohkem rikkumisi ei tuvastata, on lootust, et kalastaja on mõõdud selgeks saanud ega pea enam mõõdulinti kaasas kandma. Saririkkujad peavad aga arvestama juba tätoveeringuga.

Keskkonnaameti eluslooduse ja kalanduse järelevalve arendusosakonna juhataja Indrek Ulla selgitas, et selle uuenduse elluviimiseks saadi inspiratsiooni Islandilt, kus järelevalveinspektorid on seda meetodit juba kaks aastat praktiseerinud. „Keskkonnaamet soovib pöörata üha rohkem tähelepanu ennetustööle, et looduskaitselised piirangud inimestele paremini meelde jääksid. Selline kaasaskantav mõõdulint vähendab rikkumiste hulka ja siis ei ole vajadust ka kalamehi nii palju karistada,“ selgitas Indrek Ulla. 

Täpsuse tagamiseks tuleb mõõdulinti igal aastal taadelda ja vastav dokument peab samuti kalale minnes kaasas olema.

Uue ennetusmeetme kasutuselevõtt läheb Keskkonnaametile maksma 280 eurot. See kulub peamiselt veekindlate markerite ostuks kõikidesse maakondlikesse järelevalvebüroodesse.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.