Sa oled siin

Keskkonnaamet tunnustas parimat Matsalu loodusväärtustega seotud filmi

Lähikaader õitsvatest orhideedest rohetaval niidul.
Kaader Jan Hafti filmist "The Meadow" (ee "Niit"). Foto: kuvatõmmis

Igal aastal annab Keskkonnaamet Matsalu loodusfilmide festivalil eriauhinna filmile, mis kajastab Matsalu rahvuspargi kaitse-eesmärkidega seotud teemasid. 2020. aastal valiti eriauhinna vääriliseks Saksamaal valminud film „The Meadow“ (ee „Niit“), mille autor on Jan Haft.

„Õitsevad niidud on koduks lugematule arvule liikidele, kelle vahel on sajandite jooksul kujunenud hämmastavad sidemed. Niidukooslused on imekaunid ja elurikkad, kuid haprad ja tundlikud tänapäevase turumajanduse ning mehhaniseeritud põllumajanduse tingimustes,“ sõnas Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik Kaja Lotman.

Saksamaal on vähe säilinud pärandmaastikke, kus aeg, inimkäte töö ja elurikkus on sajandeid koos eksisteerinud. Jan Hafti film toob hästi välja niiduelustiku tihedad seosed, aga ka mõned ohud. Filmis on kasutatud huvitavaid tehnilisi võtteid, mis toovad niitude makrotasandi vaatajale väga lähedale.

Ka Eestis tuleb pärandniitude säilitamise nimel palju pingutada. Looduskaitsjate igapäevatöö on leida parimad lahendused, et säiliks nii niiduelustik kui ka traditsiooniline elulaad ja põllumajandus. Eestis säilitatakse põliseid kooslusi ja kultuuripärandit muu hulgas kuues rahvuspargis.

2020. aasta kevadel valmisid looduskaitse 110. sünnipäeva tähistamiseks lühifilmid, mis tutvustavad Eestimaa rahvusparkide väärtusi. Keskkonnaameti peadirektor Riho Kuppart tunnustas Matsalu loodusfilmide festivalil andekat lühifilmide autorit Ants Tammikut. „Sageli näitavad loodusfilmid eeskätt looduse omaette toimimist. Ants Tammiku filmide kaudu võib aga imetleda looduse ja inimeste harmoonilist koosolemist. Filme on tehtud hingega ja neid on nauditav vaadata,“ ütles Riho Kuppart. Keskkonnaameti peadirektori sõnul on igaühel oluline teadvustada, et looduse osana tuleb inimestel loodusest lugu pidada ja sellega tasakaalukalt ümber käia.

Matsalu loodusfilmide festival toimub Lihulas juba 18. korda. Festivali peaauhinna ja teiste tunnustuste saajad kuulutatakse välja laupäeval, 19. septembril. Festivali järel näidatakse filme üle Eesti. Rohkem teavet festivali kohta leiab aadressilt www.matsalufilm.ee.

Lisateave:
Kaja Lotman
Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik
kaja.lotman@keskkonnaamet.ee
524 7899

Andri Küüts
Keskkonnaameti avalike suhete nõunik
andri.kuuts@keskkonnaamet.ee
5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.