Sa oled siin

Inspektorid kontrollisid Võrumaa autoremonditöökodades keskkonnanõuete täitmist

Keskkonnainspektsiooni Võrumaa büroo poolt autoremonditöökodades läbi viidud reid tõi välja mitmeid pisirikkumisi, kuid üldiselt võib keskkonnanõuete täitmisega rahule jääda.

7. detsembril toimunud reid hõlmas kokku 12 Võru maakonna autode remondi ja rasketehnika hooldusega tegeleva ettevõtte kontrollimist. Kui möödunud aastal keskenduti eelkõige Võru linnas tegutsevatele ettevõtetele, siis tänavu kontrolliti ka linna piirist väljapoole jäävaid remonditöökodasid. 

„Panime kontrollitavate nimekirja kokku vastavalt eelanalüüsile, milles võtsime muuhulgas arvesse asjaolu, kas ettevõte annab regulaarselt üle vanaõli või mitte. Vanaõli on ohtlik jääde, mis tuleb üle anda jäätmeluba ja ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omavale isikule. Kütmiseks ei tohi vanaõli kasutada, ehkki selle keelu vastu kiputakse pahatihti eksima,“ selgitas Keskkonnainspektsiooni Võrumaa büroo juhataja Ardi Lepp. 

Vanaõli käitlemisel seekord rikkumisi ei avastatud. Peamised rikkumised olid seotud jäätmete liigiti kogumise, märgistamise ja üleandmisega. Samuti tuvastati väiksemaid rikkumisi kliimaseadmetele esitatavate nõuete täitmisel ning müügil olevate naastrehvide tähistamisel. 

„Üldjoontes jäime reidi tulemustega rahule. Lisaks autoremondiga tegelevate isikute keskkonnateadlikkuse tõusule võib positiivse poole pealt välja tuua selle, et vaatamata koroonapandeemiale suhtusid kontrollitavad inspektorite külaskäiku heasoovlikult ning koostööaltilt,“ lisas Lepp. 

Ettevõtetele, kus tuvastati puudused, määrati järelkontrolli aeg. 

Mida on vaja vanaõli kohta teada?

Vanaõli on ohtlik jääde, mille ettevõtted peavad üle andma jäätmeluba ja ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omavale isikule. Üleandmise kohta peab autoremonditöökojal olema ette näidata ohtlike jäätmete saatekiri. Vanaõli andmine vastava õiguseta isikule on keelatud ning kaasa tuua vastutuse.

Tuleb meeles pidada, et jäätmejaamades on ohtlike jäätmete tasuta vastuvõtt mõeldud ainult eraisikutele kodumajapidamises tekkinud ohtlike jäätmete üleandmiseks. Autoremondiga tegelevad ettevõtjad peavad arvestama, et nõuetekohane jäätmekäitlus on üks osa tootmiskulust ning ohtlikke jäätmeid tuleb regulaarselt üle anda. Sageli soovitakse aga selle pealt kokku hoida, mis on ka põhjuseks, et ohtlikud jäätmed kogunevad ning kütteperioodi saabudes jõuavad need ahju. Lisaks märgatavale keskkonnaohule solgib selline tegevus konkurentsitihedat autoremondi turgu, andes ausalt tegutsevate ettevõtete ees selge eelise ebaausate võtetega tegutsejatele.

Ohtlike jäätmete ebaseadusliku käitlemise eest näeb jäätmeseadus ette rahatrahvi füüsilisele isikule kuni 300 trahviühikut ehk 1200 eurot ning juriidilisele isikule kuni 32 000 eurot.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.