Sa oled siin

Häire Soome tuumajaama reaktori töös ohtu ei kujuta

Olkiluoto tuumajaama 1. korpus. Foto: Keskkonnaamet
Olkiluoto tuumajaama 1. korpus. Foto: Keskkonnaamet

Täna, 10. detsembril 2020 teavitas Soome Kiirgusohutuskeskus (STUK), et kella 13 paiku oli häiritud Olkiluoto tuumajaama 2. reaktori töö, mistõttu lülitus reaktor automaatselt välja. Soome Kiirgusohutuskeskuse teatel ei ole radioaktiivset ainet ümbritsevasse keskkonda pääsenud ja kiirgustase tuumajaama ümber on normaalne.

Soome Kiirgusohutuskeskus ja tuumajaama operaator tegelevad reaktori väljalülitamiseni viinud olukorra tekkepõhjuse väljaselgitamisega. „Kuna radioaktiivse aine väliskeskkonda lekkimist pole ette näha, siis puudub oht elanikkonnale nii Soomes kui ka Eestis,“ sõnas Keskkonnaameti kiirgusosakonna nõunik Teet Koitjärv.

Soome Kiirgusohtuskeskuse kell 16.55 avaldatud teates öeldi, et kõrgenenud kiirgustase ilmnes reaktori jahutusvee puhastusseadmetes. Selles ruumis on ka tavapärases tööolukorras kiirgustase kõrge, mistõttu seal inimesed ei tööta.

Soome Kiirgusohutuskeskuse teate avaldamise ajaks oli tavapärane kiirgustase tuumajaamas taastunud. Kogu intsidendi jooksul töötasid tuumajaama turvasüsteemid häireteta. Juhtumi käigus ei toimunud radioaktiivse aine vabanemist keskkonda ega ka tuumajaama siseselt, kiiritada ei saanud ei elanikud ega tuumajaama töötajad. Olkiluoto tuumajaamas on avariivalmisolek viidud taas tavapärasele tasemele ning jätkatakse juhtumi põhjuse väljaselgitamist.

Keskkonnaamet jälgib kiirguse taset Eestis ööpäevaringselt ja Keskkonnaameti kiirgusosakond hoiab Soome Kiirgusohutuskeskusega kontakti. Uue info selgumisel annab Keskkonnaamet sellest teada oma kodulehel.

Loe lähemalt Soome Kiirgusohutuskeskuse kodulehelt (ingl). Loe STUK-i pressiteateid soome keeles siit.

Lisateave:
Teet Koitjärv
Keskkonnaameti kiirgusosakonna nõunik
teet.koitjarv@keskkonnaamet.ee
5345 7268

Andri Küüts
Keskkonnaameti avalike suhete nõunik
andri.kuuts@keskkonnaamet.ee
5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.