Language switcher

Sa oled siin

Eesti rahvusparkides algavad noorte looduskaitsjate kursused

Noored looduskaitsjad Vilsandi rahvuspargis
Vilsandi rahvuspargi noored looduskaitsjad otsivad ümbruskonnast pisitigusid, kes võivad olla vaid mõne millimeetri suurused. Foto: Maris Sepp

Keskkonnaamet korraldab 4.–6. juulil kõigis viies Eesti rahvuspargis noore looduskaitsja suvise kursuse Junior Ranger 2017, kus jagatakse noortele loodushuvilistele keskkonnaalaseid teadmisi.

Koolitusprogrammi eesmärgiks on suurendada noorte keskkonna- ja loodusteadlikkust ning arendada noorte looduskaitsjate võrgustiku koostööd nii Eestis kui välismaal.

Kursustel osaleb ligi 100 rahvusparkides või nende lähipiirkondades elavat 13–17-aastast loodushuvilist noort, kes on valitud programmi õpetajate soovituste ja motivatsioonikirjade alusel. Kursused toimuvad Lahemaal Ojaäärse loodusmajas, Vilsandi rahvuspargis Pilguse mõisas, Matsalu rahvuspargis Algallika külalistemajas, Karula rahvuspargi külastuskeskuses ja Soomaa rahvuspargis Vanaõue puhkekeskuses.

„Kolmepäevase suvekursuse jooksul toimuvad õpperetked loodusesse, mille käigus tutvutakse piirkonnale omaste ja ka kaitsealuste taime- ja loomaliikidega, viiakse läbi looduskaitselisi töid ja loomingulisi tegevusi ning saadakse teadmisi, oskusi kohalikust pärandkultuurist,“ lausus Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja. Näiteks võetakse Lahemaa rahvuspargis ette õppekäik Laukasoole, tutvutakse keskkonnasäästliku eluviisiga ning õpitakse veeohutust ja toimetulekut looduses. Vilsandi rahvuspargis õpivad noored tundma päeva- ja ööliblikaid, saavad teadmisi ravimtaimedest ja nende kasutamisest ning proovivad sepa- ja ketramistööd. Matsalus toimub paadimatk Kesselaiule ning õpitakse seirama suurkiskjaid. Karula rahvuspargi noored piiluvad putukamaailma, saavad teadmisi nahkhiirtest ning õpivad piirkonnale omast luu kasutamist ja töötlemist. Soomaal aga puhastatakse võsast ja taimestikust Kopraraja äärseid tiike, uuritakse pisinärilisi ning minnakse kaluripaatidega Pärnu jõele.

Täpsema programmiga saab tutvuda siin.

Möödunud aasta tublimad noored looduskaitsjad Svea Stahlman Matsalu rahvuspargist ja Triinu-Liis Kullik Lahemaa rahvuspargist sõidavad 17. juulil Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialisti Enri Uusnaga nädalaks Šveitsi Habkerni, kus toimub üleeuroopaline Junior Rangeri laager.

Eesti on Euroopa Kaitsealade ühenduse Europarc liige, mis ühendab kaitsealasid 35 Euroopa riigis. Europarci föderatsioon korraldab alates 2002. aastast üleeuroopalist noore looduskaitsja kursust, Eestis on kursusi korraldatud alates 2004. aastast.

Kursusi korraldab Keskkonnaamet, programmi läbiviimisse on kaasatud erialaspetsialistid ja rahvusparkide kohalik kogukond. Lisaks suvisele kursusele toimub koolitusprogrammi käigus kaks kahepäevast jätkuseminari tänavu sügis-talvel ning järgmise aasta kevadel. Kursuste läbiviimist ja Eesti õpilaste osalemist üleeuroopalises laagris toetab SA KIK.

Lisainfo:
• Lahemaa rahvuspark: Kerli Kõue, kerli.koue@keskkonnaamet.ee, 5689 0442
• Vilsandi rahvuspark: Maris Sepp, maris.sepp@keskkonnaamet.ee, 5304 7882
• Matsalu rahvuspark: Nele Sõber, nele.sober@keskkonnaamet.ee, 504 7219
• Karula rahvuspark: Helen Kivisild, helen.kivisild@keskkonnaamet.ee, 525 1552
• Soomaa rahvuspark: Krista Kingumets, krista.kingumets@keskkonnaamet.ee, 5562 4391

Teate edastas:
Maiki Lipand Keskkonnaameti sisekommunikatsiooni peaspetsialist maiki.lipand@keskkonnaamet.ee, 5860 8579

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.