Sa oled siin

Eesti looduskeskused kutsuvad märkama looduse ja tervise seoseid

Looduskeskuste kaart, kust on näha keskuste asukohad ja pakutavad tegevused Eestis.
Looduskeskuste kaart ja pakutavad tegevused

8.-9. septembril toimuvad esimest korda looduskeskuste päevad, kus ligi 40 loodus- ja keskkonnahariduskeskust üle Eesti kutsuvad külla ning pakuvad erinevaid looduse ja tervisega seotud tegevusi.

„Oma argiaskeldustes kipume unustama, kui palju mõjutab looduses viibimine meie tervist. Looduskeskuste päevadel saab igaüks valida endale sobivaima liikumisviisi, olgu selleks siis seenelkäik, kepikõnd, kanuuretk või traditsiooniline loodusmatk,“ tõi keskkonnaminister Siim Kiisler välja võimalusi, kuidas esimest korda toimuvatest looduskeskuste päevadest osa saada.

Looduskeskuste programmid on tõeliselt mitmekülgsed ja põnevad. „Sügisele iseloomulikult toimuvad seeneretked metsa, targemaks saab nii seeneroogade, seentega lõnga värvimise kui ka puuseente teemadel. Alati on inimesi huvitanud ka mürgised, söödavad ning ravimtaimed. Nüüd saab meelde tuletada, mida veel korjata aiast ja metsast ning kuidas koguda ja kuivatada ravimtaimede juuri, mille varumiseks on just praegu parim aeg,“ lausus Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja.

Mõeldud on ka väikestele loomasõpradele, kes saavad Nõmme ja Tartu loodusmajas tuttavaks sealsete neljajalgsete elanikega, jõe- ja järvehuntide akadeemia õpetab Lodjakojas tundma kalu, Saadjärvel saab aga ise minna parvega veetaimi uurima ning veeselgrootuid püüdma.

Pernova loodusmajas Pärnus saab õppida tervislike smuutide valmistamist, Lahemaal meisterdada okstest tuulekella, Palupõhjal teha raudosjast küürimisnuustikut ning Soomaal taimepaberit. Eesti südames, Paide tehisjärve juures jagab aga Keskkonnaameti keskkonnahariduse bussi naiskond näpunäiteid looduse kaubamaja külastamiseks, kus ainsaks maksevahendiks on oma aeg.

Kõigi avatud looduskeskuste päevade programmid ja registreerimisinfod on leitavad keskkonnahariduse portaalist www.keskkonnaharidus.ee. Looduskeskuste päeva korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel ning tegu on kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.

Keskkonnahariduse portaali septembrikuu alguse andmetel tegutseb Eestis üle 140 loodus- ja keskkonnahariduskeskuse. Neist 17 on Keskkonnaameti keskused, 18 RMK loodushariduskeskused, 19 muuseumid ning 90 mittetulundusühingud, sihtasutused, kohalikele omavalitsustele kuuluvad asutused ja muud keskused. Kokku pakutakse keskustes üle 1000 erineva õppeprogrammi.

Lisainfo:
Maris Kivistik
Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja
e-post: maris.kivistik@keskkonnaamet.ee
telefon: 5183 249

Sille Ader
Keskkonnaameti pressiesindaja
e-post: sille.ader@keskkonnaamet.ee
telefon: 5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.