Sa oled siin

Keskkonnaameti retked Eesti looduse päeval EV100 suvenädalal

Date: 
Laupäev, 18.08.2018
Location: 
Üle Eesti

Me kõik armastame Eesti loodust, see on osa meie loomusest. Sellest ilu- ja elurikkusest osasaamiseks tähistame juubelisuvel esmakordselt Eesti looduse päeva.

EV100 suvisel peonädalal, 18. augustil kutsuvad erinevad asutused, looduskeskused, muuseumid, ühingud ja seltsid tutvuma ligi poolesaja võimalusega, kuidas Eesti loodust paremini tundma õppida, väärtustada ja hoida. Sel päeval toimuvad parimate giidide juhendamisel üle Eesti kümned matkad, töötoad ja loodusvaatlused.

Avarda EV100 juubelisuvel oma teadmiste silmaringi koos pere või sõpradega, see on kindlasti üks meeldejäävaim viis Eesti sünnipäeva tähistamiseks!  

Eesti looduse päev on keskkonnaasutuste ja -ühenduste kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal.

Keskkonnaamet kutsub kõiki huvilisi giidiga retkedele avastama Eesti liigirikkust. Pane ennast kirja juba täna, sest retked on tasuta, ent kohtade arv on piiratud!

Eesti looduse päeva metskitsedega foto Eesti Vabariik 100 meeskonnalt.

Korraldame seitsmes erinäolises piirkonnas retkejuhiga matkad, kus saab õppida tundma just sellele piirkonnale omaseid looduskooslusi ja erakordsemaid liike. Eestis on ohustatud liikide ja koosluste kaitseks võetud  looduskaitse alla 18.7% maismaast ning 27% veealast. Just nendes kohtades võid trehvata haruldasemaid liike, nautida lummavaid vaateid ning õppida midagi uut. Nii võib näiteks Karula rahvuspargis Perajärvel märgata hea õnne korral kasetriibikut, kalakotkast või mudakonna, Vilsandil aga otsida luuderohtu ja nautida kauneid vaateid Soeginina pangalt merele.

Kõik retkejuhiga matkad on tasuta, ent vajalik on eelnev registreerumine. Vali allolevast menüüst huvipakkuvaim ning pane end doodle-s kirja!  

1. Haanja looduspark, Kavadi järve matkarada

Matkame retkejuhi Maris Kivistikuga ca 4,5 km pikkusel Kavadi järve matkarajal Haanja looduspargis. Kavadi järv on Haanja looduspargi üks kauneimaid järvi, milles asuvad väikesed saarekesed. Matkal tutvume piirkonna kultuuripärandi ja Kavadi järve ümbruse loodusega. Retkel saad teada, kuidas tekkis Haanjamaa pärl Kavadi järv, mitu saart on järvel, kes oli Uue-Saaluse mõisa viimane mõisnik ja kuhu kadus mõisahoone. 

Matkaraja alguspunktis on ujumis- ja lõkketegemise võimalus. Auto saab parkida matka alguspunkti. Matkarada tutvustav voldik on leitav aadressil https://goo.gl/wVZJUW. Koguneme kell 11.00 Uue-Saaluse bussipeatuses, Uue-Saaluse külas, Rõuge vallas, Võrumaal.

Retk kestab u 3 tundi ja sellel saavad osaleda esimesed 25 registreerujat. Pane end kirja aadressil https://doodle.com/poll/fbkryti249birnzm.

Lisainfo: Maris Kivistik, maris.kivistik@keskkonnaamet.ee, 5183 249

Maalilist Kavadi järve pildistas retkejuht Maris Kivistik.

2. Haanja looduspark, Vällamäe matkarada

Matkame retkejuhi Diana Pungariga Haanja looduspargis 2,2 km pikkusel Vällamäe matkarajal. Matkarada on suurte tõusude ja langustega, kulgedes üle maalilise Vällamäe, mis on suhtelise kõrguse poolest, jalamilt künka tippu, Eesti kõrgeim küngas. Näeme ka Eesti sügavaimat turbalasundit. Matkal naudime kauneid loodusvaateid, õpime tundma Vällamäel kasvavaid taimi ja loomade tegevusjälgi.

Vahelduva reljeefi tõttu ei sobi matk väikelastega peredele ja liikumisraskustega inimestele. Koguneme kell 10.00 Vällamäe matkaraja parklas, Haanja looduspargis, Võrumaal.

Retk kestab u 3 tundi ja sellel saavad osaleda esimesed 25 registreerujat. Pane end kirja aadressil https://doodle.com/poll/sav939d94zpv9eci.

Lisainfo: Diana Pungar, diana.pungar@keskkonnaamet.ee, 5300 6696

Vällamäe maagiline mets. Pildistas Kadri Paomees.

Vällamäe maagiline mets

3. Karula rahvuspark, Perajärve matk

Vaatame koos retkejuhi Leelo Kukega, millised kaitsealused liigid toimetavad Karula rahvuspargis Perajärve külas ning arutame, kuidas nendega koos elada, et kõigil oleks hea olla. Ehk näeme mõnda tegelast ka ennast, näiteks maapeal toimetavat kasetriibikut, kivisisalikku, mudakonna või siis kalakotkast, musträhni, hallpearähni, kelle pesad on lähemal või kaugemal.

Koguneme kell 12.00 Perajärve metsaraja alguses Karula rahvuspargis, Võrumaal.

Retk kestab u 2 tundi ja sellel saavad osaleda esimesed 15 registreerujat. Registreeruda saab aadressil https://doodle.com/poll/4qnbwgfd5e4bmua7.

Lisainfo: Leelo Kukk, leelo.kukk@keskkonnaamet.ee, 5559 7705

Kivisisalikku pildistas retkejuht Leelo Kukk.

Kivisisalikku pildistas Leelo Kukk.

4. Lahemaa rahvuspark, Majakivi-Pikanõmme loodusõpperada

Matkame retkejuhi Riina Kotteriga Majakivi-Pikanõmme loodusõpperajal (7 km), kus saab näha Eesti suuruselt kolmandat rändrahnu ‒ Majakivi (kõrgus 7 m, ümbermõõt 32 m). Lisaks uurime Juminda poolsaare vanadel rannamoodustel kasvavaid metsa- ja sookooslusi.

Koguneme kell 11.00 Virve küla poolses parklas Juminda teel, Lahemaa rahvuspargis Harjumaal. Täpsem asukoht on näha aadressil https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/rahvuspargid/lahemaa-rahvuspark/1716.

Retk kestab u 3 tundi ja sellel saavad osaleda esimesed 25 registreerujat. Osa võivad võtta ka lapsed, kellele 7 km pikkune retk on jõukohane. Registreeruda saab aadressil https://doodle.com/poll/cuvhg3b432wqn5fc.

Lisainfo: Riina Kotter, riina.kotter@keskkonnaamet.ee, 503 7128

Lahemaa rahvuspark on Euroopa üks tähtsamaid metsakaitsealasid, kus asub Eesti suuruselt 3. rändrahn - Majakivi. Foto tegi Lahemaa retke juhendaja Riina Kotter.

Lahemaa rahvuspark on Euroopa üks tähtsamaid metsakaitsealasid, kus asub Eesti suuruselt 3. rändrahn - Majakivi. Foto tegi Lahemaa retke juhendaja Riina Kotter.

5. Nigula looduskaitseala, Nigula raba õpperada

Rändame Agu Leivitsaga Nigula looduskaitseala Nigula raba õpperajal ning räägime, mida põnevat on avastatud viimase 60 aasta jooksul Nigula soode ja metsade uurimisel. Retkel räägib Agu, millised muutused on 60 aasta jooksul toimunud Nigula soodes ja metsades ning kuidas uuritut on rakendatud. Rajale jäävad ka vaatetorn ja platvorm, kust on hea jälgida rabaelanike tegutsemist.

Koguneme kell 10.00 Nigula raba õpperaja alguses Häädemeeste vallas, Pärnumaal. Asukoht ja kohalesõitmise õpetus on leitav aadressil https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/kaitsealad/nigula-looduskaitseala/1340.

Retk kestab 3-4 tundi (laudtee edasi-tagasi pikkus on 6 km) ja osaleda saavad esimesed 20 registreerunut. Pane end kirja aadressil https://doodle.com/poll/dycngg8feysu8mxk.

Lisainfo: Agu Leivits, agu.leivits@keskkonnaamet.ee, 5101 175

Nigula raba pildistas retkejuht Agu Leivits.

Nigula raba pildistas retkejuht Agu Leivits.

6. Tartu linnaloodus, jalutuskäik „koeraring ilma koerata“

Retkejuht Katrin Kaldma aitab Emajõe-äärses linnaosas Jänese matkarajal märgata elurikkust, mida argipäeval kiirustades ehk ei näe. Sujuv üleminek linnakeskkonnast looduseks toob kaasa erinevate liikide rõõmsat kooseksisteerimist, aga ka arusaamatusi ja rahulolematust. Retkel arutleme, kuidas loodus linnaserva rohekoridoris toimib, kuidas erinevate tegemiste tulemusena elupaigad tekivad ja kaovad ning millised looma-linnu-taimeliigid ja kuidas seal hakkama saavad.

Kohtume kell 10.00 Supilinna kiigeplatsil, Tartus.

Retk kestab 2-4 tundi ja kohti on 30 osalejale. Registreeru aadressil https://doodle.com/poll/brbfac7yw9nphwik.

Lisainfo: Katrin Kaldma, katrin.kaldma@keskkonnaamet.ee, 5919 9186

Emajõe ääres võib leida nii linna- kui metsloomi. Pildistas retkejuht Katrin Kaldma.

Emajõgi. Pildistas Katrin Kaldma

Loe lähemalt ka teistest EV100 suvenädala sündmustest: https://www.ev100.ee/et/suvenadal.

 

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.