Vesikondade veeseireprogrammist (2016-2021) lähtuvalt teostatakse operatiivseiret täiendusena ülevaateseirele, et täpsustada veekogude seisundit ja sellele avalduva surve põhjuseid ning hinnata rakendatud meetmete tõhusust. Keskkonnaamet on pinnavee operatiivseire programmi vastutavaks koostajaks.
Operatiivseire programmi koostamisel lähtutakse eelkõige pinnaveekogumite seisundi vahehinnangutest, vesikondade veemajanduskavade meetmeprogrammide rakendamise tegevuskavadest ning kogumile mõju avaldavatest punkt- ja hajuskoormusallikatest.
Operatiivseire eesmärgi saab üldjoontes jaotada kaheks:
rakendatud meetmete tõhususe hindamine sh kalapääsud, keskkonnalubadega kehtestatud nõuete kontroll (reoveepuhastite heitvee väljalaskmete meetmete tõhususe seire);
kesises, halvas ja väga halvas seisundis kogumite seisundite parendamise ettepanekuteks sisendi saamine (seiretulemustele tuginedes ettepanekute tegemine seisundi parendamise meetmete kavandamiseks) ja koormusallikate mõju väljaselgitamine.
Töö teostamise objektid/valdkonnad:
- kalapääsud;
- reoveepuhastid ja nende suublad;
- keskkonnaloa kontroll (pisteline kontroll maakondade kaupa);
- kogumite mittehea seisundi põhjustaja väljaselgitamine potentsiaalse reostaja olemasolul.
Loe lisaks:
- Vesikondade veeseireprogramm 2016-2021
- Keskkonnaseire andmete kogumise ja avalikustamise infosüsteem (KESE). Andmebaasist on kättesaadavad riikliku seire (sh pinnavee operatiivseire) avalikud aruanded.
- Meetmest „Vooluveekogude seisundi parandamine (avatud taotlemine)“ ja „Vooluveekogude seisundi parandamine (investeeringute kava)“ toetust saanud projektide efektiivsuse hindamine (2016)
Proovivõtu teostamine Pirita jõel ja Kaberla ojal (EKUK). foto: Kätlin Juuram
Abimaterjalid
Õigusaktid:
- Veeseadus
- Keskkonnaseire seadus
-
Vesikonna veeseireprogrammi sisu, veeseireprogrammi koostamise põhimõtted, meetodid ja metoodika ning rakendamise nõuded (Keskkonnaministri 01.09.2019 määrus nr 35)
-
Nõuded vee füüsikalis-keemilisi ja keemiliste parameetrite uuringuid teostavale katselaborile, nende uuringute raames tehtavatele analüüsidele ja katselabori tegevuse kvaliteedi tagamisele ning analüüsi referentmeetodid (Keskkonnaministri 28.06.2019 määrus nr 23)
- Proovivõtumeetodid (keskkonnaministri 06.05.2002 määrus nr 30)
- Riikliku keskkonnaseire programmi ja allprogrammide täitmise nõuded ja kord (Keskkonnaministri 23.01.2017 määrus nr 3)
Lisainfo:
Margit Karu
Keskkonnaameti keskkonnaosakonna vee peaspetsialist
telefon: 750 0450
e-post: margit.karu@keskkonnaamet.ee