Maavara on maapõues leiduv orgaaniline või mineraalne loodusvara, mida on võimalik tasuvalt kasutada.
Eestis kaevandatakse ja kasutatakse peamiselt seitset maavara: põlevkivi, dolokivi, lubjakivi, turvast, kruusa, liiva ja savi.
Keskkonnaameti maapõubüroo eesmärgiks on tagada taastumatute maavarade jätkusuutlik kasutamine ja olemasolu ka tulevikus.
Rahvaarvu ning elatustaseme kasvades tõuseb ka maavarade kaevandamine, sest enamik meie ehitusmaterjalidest, väetistest ja energiast tuleb maapõuest.
Maavarad on tihti märkamatuks vundamendiks majandusele ja tänapäevasele elulaadile ja nende kasutamisest loobumist või ka vähendamist pole vaatamata kasvavale ringmajandusele eriti oodata.
Põlevkivikaevandus. Foto: Martin Nurme
Keskkonnaameti maapõubüroo teenused
- väljastab maavarade uuringuks ja kasutamiseks vajaminevad keskkonnaload;
- Kaevise/katendi võõrandamise taotlused
- annab kooskõlastused kaevandatud maa korrastamiseks.
Deklareerimine ja mahuaruannete esitamine
Alates 1. aprillist saab maavara kaevandamisõiguse tasu deklaratsioone esitada uues keskkonnaotsuste infosüsteemis KOTKAS.
2020. aasta I kvartali deklaratsioone enam Keskkonnaameti e-teenuste kaudu Keskkonnaametile esitada ei saa - Keskkonnaameti e-teenused jääb avatuks üksnes eelnevate aastate parandusdeklaratsioonide esitamise jaoks.
Maavara kaevandamisõiguse tasu deklaratsioonide esitamise alane veebiseminar on järelvaadatav youtube keskkonnas SIIT. Keskkonnatasude kohta saab täpsemat infot SIIT.
Lisainfo
Maavarade kasutamise suunamiseks on hetkel välja töötatud järgmised arengukavad:
-
Põlevkivi arengukava 2016 - 2030 (varasemalt ka Põlevkivi kasutamise riiklik arengukava 2008 – 2015)
-
Ehitusmaavarade kasutamise riiklik arengukava 2011-2020 (arengukava elluviimine lõpetatud 30.11.2017)
-
Lisaks on koostatud maapõuepoliitika põhialused aastani 2050
Eesti turbaalad on inventeeritud ja andmete paremaks kasutamiseks on Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituut andmed koondatud ühtsesse digitaalsesse andmebaasi - Eesti turbauuringute andmebaas. Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel järk-järguliselt liigutatakse edasi jääksoode korrastamisega.