Liigikaitse eesmärgiks on tagada, et kõigi meil elavate tavapäraste ja iseloomulike liikide asurkonnad (ühe liigi isendite kogum teatud paigas) oleksid elujõulised.
Liikide kaitse tagamiseks on võetud osa liike riikliku kaitse alla ning nende elupaikade või kasvukohtade kaitse tagatakse kaitsealade, hoiualade või püsielupaikade moodustamisega. Vaata liikide infot andmebaasist Eesti eElurikkus.
Ohustatud liikide seisundi parandamiseks koostatakse liigi kaitse tegevuskavad. Keskkonda või inimest ohustavate liikide arvukuse piiramise aluseks on liigi ohjamise tegevuskavad.
Keskkonnaameti liigikaitse büroo teenused:
- kaitsealuste liikide püsielupaikade moodustamine
- liigi kaitse tegevuskavade koostamine
- liigikaitseliste tööde planeerimine
- kaitsealuste liikide uurimise korraldamine
- liigikaitsega seonduvate erilubade väljastamine
- võõrliikide ohjamise korraldamine (liigi ohjamise tegevuskavad, karuputke tõrje)
- loomakahjude ennetamine ja kompenseerimine

Lendorav kuulub Eestis I kaitsekategooriasse ning teda esineb Euroopa Liidu riikidest vaid Soomes ja Eestis. Foto: harum.koh
Eesti Looduse Infosüsteem (EELIS) on Keskkonnaagentuuri poolt peetav ametlik andmebaas, mille üheks eesmärgiks on kaitsealuste ja võõrliikide leiukohtade arvestuse pidamine.
Kaitsealuste liikide inventuuride puhul peavad liikide leiukohtade andmed laekuma Keskkonnaametile kindlas formaadis, mis lihtsustab oluliselt andmete ülekandmist EELIS-andmebaasi. Keskkonnaametile laekunud aruanded koos liikide leiukohtadega vaadatakse üle Keskkonnaameti poolt ning edastatakse peale töö vastuvõtmist Keskkonnaagentuurile.
- Andmetele esitatavad nõuded (46.12 KB, RTF)
- Näidisvorm andmete esitamiseks (33.91 KB, ZIP)