Looduskaitsekuu sõnumid 2018. aastal

Tänavuse looduskaitsekuu teemaks on "Terve Eesti" ehk see, kuidas looduses liikumine mõjub meie tervisele, aga mõelda tasub ka, milline on meie looduse tervis, millest omakorda sõltume meie. Hoides loodust, hoiad tervist!

Keskkonnaameti peadirektori asetäitja Leelo Kukk kirjutas artikli "Hoides loodust, hoiad tervist", (24.81 KB, DOCX) mis avab tänavuse looduskaitsekuu teemat.

Plakat "Loodus ja tervis"  (5.35 MB, PDF)

Plakat Eesti loodus- ja keskkonnahariduskeskused (3.67 MB, PDF)

Terves kehas, terve vaim

Teadlaste tehtud uuringud näitavad, et inimesed, kelle kodu ümbruses on rohkem rohelust, tunnevad end vähem üksikuna. Rochesteri ülikooli uuring tõestas, et loodusega tihedalt kokku puutujad väärtustavad enam suhteid perekonna ja kogukonnaga.

Kui pole mahti metsa või mere äärde minna, tasub sammud seada lähima pargi või roheala suunas, sest juba 20-minutiline jalutuskäik roheluses parandab mälu ja tähelepanu 20%. Loodus pakub tõhusat ennetust nii ärevushäiretele kui ka depressioonile. Peale mõnusat jalutuskäiku on meel rõõmus ja mõte selgem.

Loodusest saadav heaolutunne peegeldub ka meie füsioloogistes näitajates. 

Liikumine väheneb riski haigestuda diabeeti või vähki, vähendab rasvumist ja ülekaalu, alandab vererõhku ja soodustab südametegevust.

Lapsed võiksid liikuda vähemalt 60 ja täiskasvanud 30 minutit päevas, et hoida oma keha tervena. Mõnus jalutuskäik, matkamine, jalgrattasõit või sörkjooks pakuvad kevade saabudes vahvat vaheldust treeningsaalidele. Väga tore oleks, kui ka meie arstid suunaksid lisaks ravimiretseptide väljakirjutamisele inimesi rohkem loodusesse liikuma. 

Terve Eesti, terve loodus

Et säiliks Eestile omane elurikkus ja puhas loodus, peame seda hoidma. Elurikkuse tuumaladena on ohustatud liikide ja koosluste kaitseks Eestis looduskaitse alla võetud 18.7% maismaast ning 27% veealast. Just nendes kohtades võid trehvata haruldasemaid liike, nautida lummavaid vaateid ning õppida midagi uut.

Maikuus pulbitseb loodus - esimesed linnumunad on munetud, esimesed õied tärganud. Looduskaitsekuul kutsume õue jälgima, kuidas kevad talve turjalt raputab ning nii taimed kui ka putukad ja loomad end päikesepaistel soojendavad. Teeme seda meiegi!

Kui soovid võtta ette vahva matka mõnel meie kaitsealal, olgu see siis Lõuna-Eesti küngastel või Vilsandi väikesaartel, Lahemaa rändrahnude ja kivikülvide vahel või hoopis Soomaa looklevate jõekäärude ja rabade lähistel, ammuta inspiratsiooni meie kaitsealade kodulehelt.

Jälgi kindlasti ka Keskkonnaameti Facebooki fännilehte, kus jagame värskeid uudiseid ja kutsume kõiki loodusesõpru osalema meie vahvates tegemistes.

Ilusat looduskaitsekuud!

Piusa jõgi Piusa maastikukaitsealal Lõuna-Eestis. Foto: Pille Saarnits

Piusa jõgi Piusa maastikukaitsealal vooklemas metsa vahel.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.