Looduskaitse 110

2020. aastal tähistasime Eesti looduskaitse 110ndat sünnipäeva


Sada kümme aastat tagasi, 14. augustil 1910 rentis Riia Loodusuurijate Ühing Vilsandi saare majakavahi, suure linnusõbra Artur Toomi eestvedamisel Saaremaa Kihelkonna pastoraadile kuuluvad Vaika linnusaared. Eesmärk oli tagada sealsetele lindudele turvalised pesitsusvõimalused ja takistada munade korjamist. Sündis Baltimaade esimene kaitseala. Ja kuigi looduskaitsetegevused toimusid Eestis ka enne Vaika kaitseala moodustamist, peetakse Eesti tänapäevase looduskaitse alguseks just seda kuupäeva.

Eesti looduskaitse korraldus on olnud hoolimata aegade heitlikkusest järjepidev ning tänu enam kui saja-aastasele tegutsemisele on Eesti loodus hästi säilinud. Siin leidub puutumata loodust, haruldaste liikide elupaiku, kauneid maastikke. Eesti floora ja fauna mitmekesisus – elurikkus, võrrelduna teiste sarnaste aladega põhja pool 57ndat põhjalaiuskraadi, on üks suurimaid maailmas.

Erinevate kaitsealadega kaetud maa pindala on täna 19,4 % Eestimaast, alasid endid on üle tuhande. Loodushoiutööde raames on täna meie kaitsealadel hoolduses ja taastamises ligikaudu 40 000 hektartit pärandniite – luhtasid, alvareid, ranna- ja puisniite. Oleme taastamas soomaastikke ligikaudu 20 000 hektaril. Viimase kümne aasta jooksul on meie jõgedel avatud lõhedele ning teistele kalaliikidele ligikaudu 120 rändetakistust.  Et aga elurikkus saaks Eestis püsida ja kasvada, tuleb seda märgata, teadvustada ja hoida ka väljaspool meie kaitsealasid. Meie Kalastajate seltsi vabatahtlikud, kes ööpäevaringselt koostöös inspektoritega valvavad meie lõheliste kuderahu, talumees,

kes hooldab oma kodulähedast puisniitu, aga ka linnapere, kes jätab niitmata enda aianurga – nad kõik aitavad oma tegudega, suurte ja väikestega, kaasa sellele, et meie kaasolendite käsi hästi käiks.

Käesolev looduskaitse juubeliaasta ongi pühendatud elurikkusele, aasta motoks on „Hoia, mida armastad!“ Nii kavandamegi koostöös  partneritega käesoleval aastal ohtralt elurikkuse tundmaõppimisele ning hoiule pühendatud üritusi, nagu koolitused, talgud, linnulauluhommikud, matkad, võistlused, seminarid ja palju muud. Eesmärk on aga ikka üks – tuua inimesi loodusele lähemale, aidata mõista ja lahti seletada ümbritsevat ning vältida võõrandumist loodusest.

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.