Language switcher

You are here

Terve metslooma ellu ei tarvitse inimesel sekkuda

Sokk valvab kaht emast metskitse metsa all. Foto: Piret Eensoo
Metskitsed. Foto: Piret Eensoo

Laupäeval, 20. veebruaril 2021 ilmus Delfi portaalis lugu metskitsest, kes otsib Lõuna-Eestis ulualust inimeste juurest. Keskkonnaamet tuletab meelde, et inimesel ei tarvitse metsloomadega ise kontakti otsida. Loomuomane iseseisev elu on metsloomadele kõige parem.

„Sellisel juhul, kus metsloom otsib inimese lähedust ning tal on vabadus ise tulla ja minna, on inimene õigesti talitanud. Küll aga ei tasu inimesel ise metsloomaga kontakti otsida ega teda toita. Kui metsloom harjub inimese lähedusega ja kaotab loomuomase inimpelglikkuse, teeb see talle karuteene,“ nendib Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elusiku büroo peaspetsialist Jan Siimson.
 
Inimese käest kerge toidu saamine meelitab looma inimese juurde tagasi, kuna sel viisil ei pea loom toidu otsimiseks palju energiat kulutama. Ehkki lühiajaliselt võib kerge kõhutäis loomale ja tema toitjale meele järgi olla, siis pikas plaanis vähendab see looma hakkamasaamist looduses. „Eestis on palju selliseid juhtumeid, kus inimeste toidetud metsloom jääbki inimese lähedusse elama ja toitu noolima ning ühel hetkel hakkab loom inimesele probleeme põhjustama. Neid probleeme on mõistlik ennetada,“ selgitab Jan Siimson.

Jooksuajal võib inimesega harjunud loom meile ka teatud ohtu kujutada ja toitjat rünnata. Samuti levivad metsloomadega parasiidid ja haigused, mis võivad ohustada nii inimesi kui ka meie koduloomi. Paljud neist nähtavaid sümptomeid ei tekita, kuid tervisele kujutavad need ohtu sellegipoolest. Väikekiskjatelt (nt rebaselt) võib inimesele üle kanduda näiteks kärntõbi või eluohtlik paeluss (Echinococcus multilocularis), kes käitub inimese organismi sattudes nagu pahaloomuline kasvaja ning võib kaasa tuua ohvri surma.
 
Keskkonnaamet soovitab inimestel metsloomadega kontakti mitte otsida, kuna metsloomale on kõige parem oma loomuomase elu juurde jäämine. Metsloomadele on looduses toitu piisavalt, selle pärast ei tarvitse inimestel muretseda.

Üldjuhul metsloom inimese abi ei vaja. Kui kohtud metsloomaga ja arvad, et ta võib vajada abi, helista riigiinfo telefonile 1247. Selle kaudu vahendatakse teave õigetele asutustele vastavalt olukorrale.

Lisateave:
Jan Siimson
Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo peaspetsialist
jan.siimson@keskkonnaamet.ee
5346 0774

Andri Küüts
Keskkonnaameti avalike suhete nõunik
andri.kuuts@keskkonnaamet.ee
5745 0332


About Estonia

Get closer acquainted with Estonia, coming here for a visit, studies, business or investments!

Estonian Official Gateway

Get closer acquainted with Estonia and see what are the most important facts and main areas of activity here.

Digital Society

Estonia has
transformed itself into
one of Europe’s business success stories of the last decade, mainly thanks to the sophisticated e-solutions available here.

Follow our updates in social media